MŠ Zbytky

Seznam článků
MŠ Zbytky
co-dite-ceka?
Všechny strany

1. třída - Radomíra Čimborová, Dáša Mojžíšková

tel: 558 848 207

email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Tato škola byla otevřena v roce 1948 na žádost rodičů při národní škole na Zbytkách, kde jí byla vyčleněna jedna místnost. V roce 1962 se MŠ přestěhovala do nové vlastní budovy, kde sídlí dosud. V jednotřídní MŠ s celodenním provozem se starají o děti dvě učitelky, jedna správní zaměstnankyně a kuchařka. Obědy se dováží z MŠ Komenského 1009.

Školní vzdělávací program nese název Rok s jablůňkou v naší školce. Mottem výchovné práce se stalo rčení: „Věz, že ani na jedné jabloni nenajdeš dvě úplně stejná jablíčka", tak jako nenajdeš dvě úplně stejné děti. Snažíme se o to, aby první krůčky byly stavěny na promýšleném, odborně prospěšném a společensky hodnotném základě, aby čas prožitý v MŠ byl pro děti nejen radostí a příjemnou zkušeností, ale i zdrojem dobrého základu do života i vzdělání. Bez spolupráce s rodinou a příznivci si už ani nedokážeme představit jak pozitivní vzdělávací proces, tak chod školy.
Jedním z velkých úkolů současné školy je naučit se stále učit, mít chuť ptát se, dovídat se nové informace, přicházet věcem na kloub. Kde jinde začít než v předškolním zařízení. Naše MŠ takové možnosti poskytuje.

Školní vzdělávací program - vize školy

ŠVP byl aktualizován a vytvořen na období tří let.Je závazný pro pedagoga,který je povinen k daným cílům směřovat a daný vzdělávací obsah dětem nabízet. Děti si jej osvojují v míře a rozsahu odpovídajícím jejich individuálním potřebám a možnostem.

Celý ŠVP najdete ZDE.

Poprvé v MŠ

Začátek docházky do školky je pro děti a jejich rodiče velkou změnou v dosavadním životě. Tato změna s sebou přináší spoustu věcí, pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Více zde...

• vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami
• vstup mezi cizí děti a dospělé
• přizpůsobení se dosud nezvyklému režimu a požadavkům
• komunikace s "novou autoritou" - paní učitelkou
• odloučení od rodičů

Jak dítěti pomoci?

Buďte dítěti oporou a poskytněte mu pocit bezpečí.
( Pokud o to dítě stojí, zůstávejte s ním po určitou dobu v prvních dnech ve školce)
Přibalte mu mazlíčka na spaní.
( Dovolte dítěti, aby si vzalo do školky svého oblíbeného plyšáčka. Jiné osobní potřeby a hračky z domova si děti nosí do MŠ po domluvě rodičů s učitelkami. Jedná se o hračky, ke kterým mají citové pouto a často jim výrazně pomáhají urychlit adaptaci na nové prostředí)
Používejte stejné rituály
(Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete - po obědě, po svačině - ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.)
Rozlučte se krátce
( Loučení dlouze neprotahujte, někdy totiž loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte)
Buďte citliví a trpěliví
(Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo)
Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
(Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností - vy práci, vaše dítě školku)
Komunikujte s učitelkou
(Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát)
• Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte a pozitivně ho motivujte
(Neříkejte doma dítěti, že chápete, jaké to muselo být strašné vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo)

Co byste nikdy neměli dělat ...

• Nenechte se obměkčit - buďte důslední.
( Když už jednou rozhodnete, že půjde dítě do školky, nedejte se přemluvit a trvejte na
svém)
Nestrašte své dítě školkou - "počkej, ve školce ti ukážou"
( Za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte)
Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská.
( Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také. Rodič musí být dítěti oporou.)
Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku, a nelžete mu o tom, v kolik hodin je přijdete vyzvednout
Neopakujte dítěti pořád dokola, že má být hodné.

 

Joomla Extensions Directory Listing